Podľa tajných informácií slovenská polícia pracuje s teóriou, že Juraj Cintula nejednal sám a do atentátu na premiéra Roberta Fica boli zapojené ďalšie osoby. Tento májový útok teraz slovenské orgány vyšetrujú ako teroristický útok. Polícia však čelí veľkým ťažkostiam pri dokazovaní zapojenia ďalších osôb, pretože Cintula plne nespolupracuje. Úspech vyšetrovania tak bude závisieť na schopnosti polície poskladať operatívne poznatky.

Atentát na premiéra Roberta Fica (Směr) na Slovensku otriasol celou krajinou. Pôvodne vyšetrovaný ako pokus o úkladnú vraždu, prípad teraz získal novú právnu kvalifikáciu ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka oznámil zmenu vo štvrtok. „Dnešným dňom bol obvinený upozornený na zmenu právnej kvalifikácie skutku, pre ktorý mu bolo vznesené obvinenie,“ uviedol Žilinka na Facebooku.

Atentát sa odohral 15. mája 2024 v meste Handlová počas výjazdového zasadnutia slovenskej vlády. Sedemdesiatjedenročný Juraj Cintula vystrelil na premiéra päťkrát z legálne vlastnenej pištole ČZ 75, ktorú mal od roku 1992. Bezprostredne po útoku bol zadržaný.

V súčasnosti Cintulovi hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo dokonca doživotie. Preklasifikovanie činu má významný dopad na tresty za schvaľovanie útoku. Dosiaľ za schvaľovanie atentátu hrozil rok väzenia, ale v prípade schvaľovania teroristického útoku sa trestná sadzba zvyšuje na tri až desať rokov väzenia.

Premiér Fico bol po útoku vrtuľníkom dopravený do nemocnice v Banskej Bystrici, kde mu lekári pri päťhodinovej operácii zachránili život. Po dvoch týždňoch bol prevezený do Bratislavy, kde sa zotavuje v domácej starostlivosti. Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Směr) uviedol, že Fico bude mať po atentáte trvalé následky. „Nedá sa povedať, že by šlo všetko podľa plánu. Po strelnom zranení brušnej dutiny proste tie orgány nepracujú tak, ako keď vám bolo 17 alebo 30. Je to ešte stále veľmi nevypočítateľné,“ povedal Kaliňák v televíznom diskusnom programe.

Predseda vlády má tiež problémy s brušnou dutinou, ktoré zatiaľ nie sú bližšie špecifikované. Fico by sa však mal čoskoro objaviť na verejnosti, aj keď sa predpokladá, že jeho zotavovanie bude ešte nejaký čas trvať.

Vyšetrovatelia naďalej skúmajú všetky okolnosti atentátu a hľadajú ďalšie možné spolupáchateľov, ktorí mohli Cintulu podporovať alebo organizovať útok. Polícia však čelí ťažkostiam pri dokazovaní zapojenia ďalších osôb do atentátu, pretože Cintula nespolupracuje. Úspech vyšetrovania teda závisí na schopnosti polície efektívne využiť operatívne poznatky a dôkazy. Tento prípad naďalej sledujeme a budeme vás informovať o ďalších novinkách.