Tisíce ľudí, ktorí zverili úspory niekdajšiemu členovi Krejčířovho gangu Alešovi Kohoutkovi, od roku 2022 stále čakajú na návrat svojej investície. Jeho firma Glocin odvtedy prestala plniť záväzky. Namiesto sľubovaného zhodnotenia peniaze zmizli vo spleti firiem v Česku aj v zahraničí.

Polícia sa len prizerala, keďže časť peňazí v roku 2020 zmrazila, ale potom uverila Kohoutkovi a jeho slovenskému spoločníkovi Marošovi Miklášovi, že v neupresnených dátových centrách dokážu peniaze investorov zhodnotiť ťažbou kryptomien – až o 1800 percent ročne. Polícia peniaze uvoľnila a podnikanie pokračovalo ďalej.

Seznam Zprávy už skôr informovali, že časť peňazí utrácal sám Kohoutek. Podľa informácií reportérov ho teraz polícia opäť preveruje. Kohoutek tvrdí, že firma Glocin fungovala len ako „zúčtovacie“ centrum a peniaze v skutočnosti preposielal americkej firme Bit.NXT. Tú ovládal spoločník Mikláš, a práve tá mala dosahovať zhodnotenie. Stamilióny skutočne smerovali k Miklášovi, bez toho, aby sa vrátilo akékoľvek zhodnotenie. Reportéri zmapovali, kto s peniazmi nakladal.

Stopka od úradov v USA

Ukazuje sa, že Mikláša už v roku 2008 americké úrady uznali vinným z podvodu na kanadskom investorovi menom Kim Lim. Slovák ho stretol na internete a presvedčil ho, že je úspešný burzián. Americká komisia pre termínované obchody s komoditami za to Miklášovi na neurčito zakázala účasť na obchodovaní v USA.

„Mikláš poslal Kimovi e-mailom rad tabuliek a grafov, ktoré mali ukázať jeho obchodné úspechy v minulých rokoch. Informácie boli fiktívne a neboli podložené žiadnymi faktami,“ píše sa v uznesení, ktoré majú Seznam Zprávy k dispozícii.

Keď Kanaďan na základe toho nechal Mikláša ovládať dva svoje obchodné účty, Mikláš ho pripravil o viac ako 200 tisíc dolárov, čo je v dnešnom prepočte takmer päť miliónov korún. Mikláš tvrdí, že išlo o nehodu pri živom teste nimi vyvíjaného softvéru na obchodovanie a že všetko vrátil podľa nariadenia súdu.

Slovák tiež tvrdí, že zodpovednosť vzal na seba kvôli neupresneným americkým kolegom, ktorým hrozilo odobratie licencie a vyššia pokuta, čím im „veľmi pomohol“. Americký súd ale uvádza, že Mikláš sa na predvolanie nedostavil.

Päť slovenských exekúcií

Mikláš sa prezentuje ako úspešný podnikateľ, ale slovenský register na neho eviduje päť bežiacich exekúcií. Akýkoľvek majetok, ktorý by ako fyzická osoba držal, by mal byť použitý na splatenie jeho dlhov.

Mikláš odmieta, že by to bol problém. Tvrdí, že ide o pohľadávky, ktoré neuznáva, a že ide o súkromnú záležitosť. Dodal, že jeden z nedoplatkov na zdravotnom poistení vznikol kvôli administratívnemu problému, ktorý rieši.

Prostredníkom kampelička prominentov ODS

Podľa Seznam Zpráv peniaze od investorov Kohoutek najprv zbieral na konto Podnikateľskej družstevnej záložny, kampeličky so zhruba stovkou členov, medzi ktorými boli aj prominenti ODS vrátane premiéra Petra Fialu. Kampelička bola pokutovaná Českou národnou bankou za nedostatočné opatrenia proti praniu špinavých peňazí.

Šesťsto odoslaných miliónov

Podľa interných dokumentov Glocinu, ktoré majú Seznam Zprávy k dispozícii, odišlo na 25 miliónov eur (vyše 600 miliónov korún) do firmy, kde figuruje Miklášova príbuzná. Mikláš sumu na dotazy Seznam Zpráv nerozporoval.

Kohoutek nesmeroval peniaze do USA priamo do firmy Bit.NXT, ale prostredníctvom spoločnosti Brayton&Co.NXT sídliacej v Bratislave.

Táto firma sa predtým volala Celebrity SK a od roku 2015 zmenila názov päťkrát a toľkokrát sa aj presťahovala. Operuje so základným kapitálom ani nie 200 tisíc korún a databáza firiem Cribis uvádza, že bola opakovane dlžníkom slovenského štátu. Ako konečný užívateľ výhod je uvedená Petra Miklášová.

Kde sú peniaze?

Na otázku, kde sú peniaze, Mikláš odpovedá len všeobecne. Tvrdí, že peniaze klientom Glocinu skutočne zhodnocoval. „Prevažná časť prostriedkov je v kryptomenách a projektoch, kde má firma účasť,“ uviedol Mikláš.

Zároveň tvrdí, že peniaze klientom vráti, ale kvôli právnym dôvodom to ide pomaly, za čo môže Kohoutek, ktorý sa s ním nechcel dohodnúť.

Kohoutek to odmieta a obviňuje Mikláša, že peniaze zadržiava, a keby sa nebál „povstania“ proti nemu, Glocin by fungoval dodnes. Sľubuje, že hľadá investora, ktorý Glocin zachráni. Či sa ľudia domôžu svojich peňazí, nie je jasné. Česká polícia, ktorá sa prípadom znovu zaoberá, to nekomentuje.

Na Slovensku bude hľadať pomoc ťažšie. Slovenská policajná jednotka NAKA, ktorá preverovala niekoľko trestných oznámení na Mikláša, ich odložila. Posledné odloženie bolo v máji. Nová vláda premiéra Roberta Fica teraz NAKA, ktorá sa zaoberala závažnými zločinmi, osekala právomoci. Veci sa venoval aj Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý Ficova vláda rovno zrušila.

Značnú časť peňazí, ktoré ľudia do Glocinu poslali, spolkla aj jeho réžia. Desiatky percent z vybraných peňazí padli na provízie stovkám finančných poradcov, ktorí do Glocinu privádzali ďalších klientov.

„Zbehlí“ poradcovia Glocinu teraz presviedčajú Čechov na ďalších seansách po republike, aby investovali do druhého projektu nazvaného EVA, ktorý ponúka zhodnotenie 21 percent. Vystupuje zaň napríklad Michal Krása, niekdajší člen užšieho tímu Glocinu, ktorý za firmu komunikoval s reportérmi namiesto Kohoutka.

Investori EVA sú naberani na akciách, kde podľa pozvánok vystupuje aj Mikláš. Projekt sa snaží získať niektorých obchodníkov, ktorí ľuďom sprostredkovali Glocin, ale aj zúfalých klientov Glocinu. Mikláš popiera, že by bol reálne za projektom, ktorého vlastníci sú skrytí za kmeňovými listami.

Kohoutkove útraty

Ďalšie peniaze investorov odišli priamo z Glocinu. Kohoutek v súdnych dokumentoch tvrdil, že je zamestnaný u firmy Glocin ako manažér, ale že jeho priemerný mesačný príjem činí zhruba 13 tisíc mesačne. V listinách uviedol, že prakticky nič nevlastní. Samotná firma Glocin bola napísaná na Kohoutkovho syna, ktorý prý otca zamestnal.

Niečo iné ale hovorí Kohoutkova komunikácia s obchodnými partnermi (vrátane Mikláša), ktorú majú Seznam Zprávy k dispozícii. Tí ho totiž obviňujú, že si z balíka peňazí strhával viac ako 150 tisíc eur mesačne – v dnešnom prepočte takmer štyri milióny korún. A že jeho výplata bola desať percent z toho.

Kohoutek na to Seznam Zprávam povedal, že tieto peniaze nevyužíval pre seba, ale ďalej investoval – napríklad nákupom nehnuteľností. Tie však nie sú napísané na Glocin.

Vlani sa vyriešili aj Kohoutkove dlhy. Zatiaľ čo firma Glocin od investorov zbierala stamilióny, aj po samotnom Kohoutkovi išli exekútori. Kohoutek dlhoval státisíce štátu za náklady svojej obhajoby v trestných konaniach, ale nesplácal ani úvery, ktoré si vzal. Najväčšiu čiastku – viac ako 20 miliónov – dlhoval ČSOB. A to už od roku 2008, keď ho súd uznal vinným z úverového podvodu a nariadil mu nahradiť banke škodu.

Potom však väčšina Kohoutkových veriteľov vzala svoje nároky späť. Desiatky miliónov nechala zo zoznamu škrtnúť aj ČSOB. Veritelia to zdôvodňovali tým, že dlhy za Kohoutka uhradila neznáma osoba alebo členovia Kohoutkovej rodiny. „Mám to šťastie, že mi pomohla moja rodina v ťažkej situácii. Prostriedky na oddlženie neboli použité od našich klientov,“ uviedol Kohoutek.

V posledných rokoch Kohoutek začal vo Frýdku-Místku budovať dva domy za desiatky miliónov korún. Vlani sa jedného z areálov o rozlohe päť tisíc štvorcových metrov zbavil. Bol napísaný na ďalšiu britskú firmu, ktorú Kohoutek zastupoval. Nemovitost za deväť miliónov predala mužovi z Tachova. Kohoutek popiera, že by šlo o bieleho koňa.

Stamilióny korún, podľa toho, čo reportéri zmapovali, Glocin poslal do Švajčiarska na vybudovanie údajnej platobnej inštitúcie, do nehnuteľností v Dominikánskej republike či do krachujúceho Našeho finančného družstva zo Starej Ľubovne na Slovensku. Nakúpil aj kryptomeny, napríklad od firmy Xixoio. Jej činnosť už fakticky ukončil policajný zásah.

Väzby:

  1. Aleš Kohoutek

    • Bývalý člen Krejčířovho gangu.
    • Vedúci firmy Glocin, ktorá prestala plniť záväzky voči investorom.
    • Tvrdil, že Glocin fungoval ako „zúčtovacie“ centrum a peniaze preposielal americkej firme Bit.NXT.
  2. Maroš Mikláš

    • Slovenský spoločník Kohoutka.
    • Ovládal firmu Bit.NXT, kde mali byť peniaze investorov zhodnotené.
    • Má päť bežiacich exekúcií na Slovensku.
    • Bol v USA uznaný vinným z podvodu na kanadskom investorovi.
  3. Glocin

    • Firma vedená Kohoutkom, ktorá zbierala peniaze od investorov a neplnila záväzky.
  4. Bit.NXT

    • Americká firma ovládaná Miklášom, kam mali byť preposielané peniaze z Glocinu.
  5. Brayton&Co.NXT (dříve Celebrity SK)

    • Spoločnosť sídliaca v Bratislave, kde peniaze z Glocinu končili.
    • Zmenila názov päťkrát a toľkokrát sa aj presťahovala.
    • Petra Miklášová je uvedená ako konečný užívateľ výhod.
  6. Podnikateľská družstevná záložna

    • Kampelička, kde Kohoutek najprv zbieral peniaze od investorov.
    • Pokutovaná Českou národnou bankou za nedostatočné opatrenia proti praniu špinavých peňazí.
  7. Xixoio

    • Firma, od ktorej Glocin nakúpil kryptomeny.
    • Jej činnosť ukončil policajný zásah.
  8. Naše finančné družstvo

    • Slovenské družstvo, do ktorého Glocin investoval peniaze.
    • Nachádzalo sa v Starej Ľubovni a skrachovalo.
  9. ČSOB

    • Kohoutek jej dlhoval viac ako 20 miliónov korún.
    • Banka vzala svoje nároky späť po úhrade dlhov neznámou osobou alebo Kohoutkovou rodinou.